7 września 2023

Wolne rodniki: czym są i jak wpływają na naszą skórę?

Wolne rodniki negatywnie oddziałują na skórę – ich nadmiar odpowiada przede wszystkim za jej przedwczesne starzenie się. Co ważne, cząsteczki te niekorzystnie oddziałują również na wiele procesów zachodzących w organizmie i mogą doprowadzić do wielu dolegliwości zdrowotnych. Jak walczyć z nadmiarem wolnych rodników? Koniecznie przeczytaj ten artykuł! Wolne rodniki mają bardzo duży wpływ nie tylko na nasz wygląd zewnętrzny, ale również na to, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu. Dowiedz się zatem, jak skutecznie zwalczyć ich nadmiar i w jaki sposób zadbać o zdrowy oraz młody wygląd.

Wolne rodniki: co to właściwie jest?

Wolne rodniki tlenowe nazywane także oksydantami, są cząsteczkami, które naturalnie występują w naszym organizmie. Problemy zaczynają się wówczas, gdy mamy do czynienia z ich nadmiarem, a więc, gdy zachwiana zostaje równowaga pomiędzy oksydantami, a antyoksydantami.

Cząsteczki te są efektem ubocznym procesów, które naturalnie zachodzą w organizmie – chociażby oddychania komórkowego. Są one bardzo reaktywne, co powoduje, że bez problemu wiążą się z odmiennymi strukturami, a to z kolei może prowadzić do wielu uszkodzeń i nieprawidłowości.

Z jednej strony są więc bardzo pożądane  dla wielu procesów zachodzących w organizmie, ale z drugiej strony mogą być groźne – zwłaszcza w nadmiarze, gdyż mogą wywołać stres oksydacyjny, a tym samym przyspieszyć starzenie się i sprzyjać rozwojowi wielu chorób, m. in. miażdżycy, cukrzycy, nieżytów dwunastnicy czy żołądka.

Rozwojowi wolnych rodników sprzyjają między innymi: nadmierna ekspozycja na promienie UV, nieprawidłowy styl życia (używki, niewłaściwa dieta), a nawet zanieczyszczenia środowiska, na które jesteśmy narażeni każdego dnia.

Wolne rodniki – jak wpływają na skórę?

Wolne rodniki – oczywiście w nadmiarze – są szczególnie niepożądane w przypadku skóry. Ich destrukcyjne działanie wywołuje suchość, przesuszenia, spadek elastyczności oraz jędrności, a także może nasilać i zaostrzać stany zapalne. W efekcie doprowadza to do szybszego starzenia się skóry i uwidocznienia objawów z tym związanych – chociażby pogłębienia zmarszczek.

Działanie wolnych rodników jest główną przyczyną procesu starzenia się skóry. To właśnie one uszkadzają komórki organizmu, redukują ilość fibroplastów odpowiedzialnych m. in. za produkcję elastyny i kolagenu czy też powodują, że lipidy naskórka utleniają się. Skóra traci zdolność do ochrony przed promieniowaniem UV, ale też przed bakteriami, wirusami i innymi zagrożeniami środowiska zewnętrznego.

Wolne rodniki:

  • odpowiadają za przedwczesne starzenie się skóry,
  • przyczyniają się do powstawania zmarszczek,
  • wywołują stres oksydacyjny,
  • uszkadzają włókna kolagenowe i elastynowe,
  • osłabiają elastyczność i sprężystość skóry,
  • osłabiają barierę ochronną skóry.

Cząsteczki te mogą wyrządzić naprawdę wiele złego w naszym organizmie, dlatego tak ważne jest, by dbać o równowagę pomiędzy oksydantami i antyoksydantami.

Wolne rodniki: jak się pozbyć?

Wolne rodniki można zwalczać na wiele sposobów. Najważniejsze to unikać czynników, które sprzyjają ich rozwojowi. Warto więc zadbać o uregulowany tryb życia, zbilansowaną dietę, ograniczenie używek, a przede wszystkim wprowadzić do swojej pielęgnacji antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki.

Do najpopularniejszych antyoksydantów stosowanych w branży kosmetycznej zaliczyć można: koenzym Q10, witaminę C i E, resweratrol, polifenole, kwas ferulowy. Warto poszukiwać takich kosmetyków, które łączą kilka substancji w jednej formule, by jeszcze skuteczniej walczyć z oksydantami.

Pamiętajmy też, że rozwojowi wolnych rodników sprzyjają promienie słoneczne, dlatego z kąpieli słonecznych warto korzystać rozsądnie, a na co dzień należy zadbać o odpowiednią ochronę skóry, a więc stosować kremy z filtrami UV – również w pochmurne dni. Skórę należy chronić również przed promieniowaniem HEV, tj. blue light. Bardzo ważne jest również unikanie stresu i dbałość o jakość i długość snu.

Oczywiście kondycję naszej skóry możemy wspomóc  również wewnętrznie, spożywając produkty bogate w antyoksydanty. Do takich zaliczyć należy: pomidory, maliny, borówki, marchewkę, paprykę, dynię, orzechy czy zieloną herbatę.

Wolne rodniki mają negatywny wpływ nie tylko na naszą skórę, ale organizm w ogóle, dlatego świadoma walka z nimi pozwoli nam dłużej cieszyć się zdrowiem, ale i zachować młody i piękny wygląd.