Ocet jabłkowy na siwe włosy — czy rzeczywiście działa?
Producenci kosmetyków do włosów prześcigają się w tworzeniu odżywek, masek i płukanek, które pomagają przywrócić włosom piękny wygląd i blask. Okazuje się jednak, że w każdej kuchni można znaleźć produkt, który skutecznie poprawia stan skóry głowy i włosów, dodatkowo zapewniając potężną bombę witaminową. Sprawdź, jak działa ocet jabłkowy na siwe włosy.
Ocet jabłkowy na siwe włosy — hit czy kit?
Zanim omówimy dobroczynny wpływ octu jabłkowego na siwe włosy, warto zauważyć, że już od starożytności ocet był stosowany w celach leczniczych. W swoim składzie posiada wiele składników, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który powstaje w wyniku fermentacji jabłek. Substancja ta zawiera ponad 20 związków mineralnych, pierwiastków, aminokwasów i enzymów, które wspomagają leczenie m.in. chorób skórnych.
Ocet jabłkowy od lat uważa się za niesamowity preparat pozytywnie wpływający na kondycję włosów. Jest tani, naturalny i sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju włosów. Pomaga on przywrócić skórze naturalne pH i uzupełnia niedobory witamin. Regularne stosowanie sprawia, że włosy suche i szorstkie po pewnym czasie stają się gładsze i lśniące. Ocet jabłkowy polecany jest zwłaszcza kobietom walczącym z problemem przetłuszczających się włosów. Usuwa on nadmiar sebum i jest niezwykle delikatny. Liczne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze doskonale sprawdzają się w kuracjach antyłupieżowych.
Ocet jabłkowy na siwe włosy i nie tylko — poznaj niesamowite właściwości
Do najważniejszych zalet stosowania octu jabłkowego na włosy zaliczamy:
- Ocet jabłkowy dokładnie czyści skórę głowy i włosy — usuwa zanieczyszczenia i sebum podobnie jak szampony dostępne na drogeryjnych półkach.
- Dodaje objętości i podkreśla skręt włosów — wcierki z octu jabłkowego przywracają naturalną sprężystość włosów.
- Przyspiesza wzrost włosów — ocet zawiera żywe kultury bakterii i aminokwasy stymulujące wzrost włosów.
- Ocet jabłkowy przywraca skórze głowy naturalne pH — kwas octowy utwardza zewnętrzną warstwę włosa, zamyka łuski i ułatwia rozczesywanie.
- Działa antybakteryjnie — doskonale radzi sobie z grzybami i bakteriami oraz redukuje wypadanie włosów.
Ocet jabłkowy na siwe włosy — zrób kosmetyk sama!
Pierwsze siwe włosy to dla wielu kobiet prawdziwy sygnał ostrzegawczy. Kobiety już przed 40. rokiem życia zmagać się mogą z pierwszymi siwymi włosami. Okazuje się, że wystarczy połączyć ocet jabłkowy z czarną herbatą, by stworzyć domowy preparat, pomagający zredukować ten problem.
Czy wiesz, że siwe włosy nie są siwe, tylko tak naprawdę przezroczyste? Załamanie światła powoduje, że włosy zmieniają kolor i wyglądają jak siwe, szare lub popielate. Farbowanie sprawia, że włos wypełnia się pigmentem i w ten sposób zmienia kolor.
Siwe włosy często się farbuje i stosuje np. hennę. Warto zaznaczyć, że ciemny kolor można uzyskać za pomocą czarnej herbaty. Do stworzenia „magicznej” mikstury potrzebne jest:
- 6 łyżek czarnej herbaty (suszonej),
- 3 litry wody,
- 3 łyżki octu jabłkowego.
Jak to zrobić krok po kroku? Na początek zaparz trzy litry czarnej herbaty i odstaw na jakiś czas. Następnie odcedź i usuń z wody liście czarnej herbaty. Dodaj ocet jabłkowy, który zadziała niczym stabilizator koloru. Następnie weź prysznic i tak przygotowanym wywarem przepłucz włosy i pozostaw je mokre przez 15 minut. Dla wzmocnienia efektu możesz wykonać masaż skóry głowy.
Tak przygotowany ocet jabłkowy na siwe włosy w połączeniu z czarną herbatą nie musi być dodatkowo spłukiwany. Ciemny pigment zawarty w herbacie wypełni siwe włosy i sprawi, że zostaną one naturalne zafarbowane. Zabieg można powtarzać nawet po każdym myciu włosów.