10 sierpnia 2023

Kwas ferulowy w kosmetykach: na co działa?

Kwas ferulowy uwielbiany jest w branży beauty za szerokie spektrum działania. Kompleksowo poprawia wygląd, jakość i kondycję skóry, dlatego stał się ulubieńcem przemysłu kosmetycznego. Jakie wykazuje właściwości i na co działa? Zapraszamy do lektury! Kwasy kosmetyczne stosowane są już nie tylko w profesjonalnych salonach podczas specjalistycznych zabiegów. Coraz częściej zasilają formulacje gotowych, drogeryjnych produktów, które są doskonałym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji.

Kwas ferulowy – działanie i właściwości

Kwas ferulowy kojarzony jest przede wszystkim z kuracjami anti-aging i walką o młodzieńczy wygląd skóry, jednak na tym nie koniec jego wyjątkowych właściwości, gdyż wdrażając go do swojej pielęgnacji, możemy osiągnąć znacznie więcej!

Na samym początku warto natomiast odpowiedzieć na pytanie, czym jest kwas ferulowy. Naukowo rzecz ujmując, jest to kwas 4-hydroksy-3-metoksycynamonowy, a w uproszczeniu: organiczny związek chemiczny będący pochodną kwasu cynamonowego. Naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza warzywach, owocach oraz zbożach.

Jeśli chodzi o jego właściwości, przede wszystkim ceniony jest za działanie antyoksydacyjne. Neutralizuje działalność wolnych rodników, a tym samym eliminuje czynniki, które przyczyniają się do powstawania zmarszczek, czy też spadku jędrności i wiotczenia skóry.

Jako silny antyoksydant, chroni również skórę przed wieloma czynnikami zewnętrznymi: chociażby przed promieniowaniem, zanieczyszczeniami, smogiem czy stresem. Kwas ferulowy doskonale sprawdzi się również w walce z niedoskonałościami skóry i przebarwieniami, gdyż wykazuje działanie depigmentacyjne.

Nie sposób nie wspomnieć również o jego właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, co jest szczególnie istotne w przypadku cer skłonnych do niedoskonałości. Ponadto, pochodna kwasy cynamonowego, przyspiesza proces gojenia się skóry, a także wspiera jej regenerację.

Kwas ferulowy – efekty urodowe

Kwas ferulowy – nie bez powodu – zyskał ogromną popularność w branży beauty. Włączając go do swojej rutyny, możemy zyskać wymierne efekty pielęgnacyjne. Kwas ten nie tylko spowalnia procesy starzenia się skóry, ale też doskonale walczy z niedoskonałościami.

Kwas ten neutralizuje wolne rodniki, spłyca i wygładza zmarszczki, poprawia jędrność i elastyczność, a tym samym zapewnia skórze młody wygląd. Warto wspomnieć, że jednocześnie niweluje plamy i przebarwienia na twarzy, a za sprawą działania przeciwzapalnego, redukuje niedoskonałości skórne i przyspiesza proces gojenia się skóry.

Kwas ferulowy – efekty:

  • pozwala skórze zachować młody wygląd,
  • neutralizuje wolne rodniki,
  • redukuje widoczność zmarszczek,
  • poprawia jędrność i elastyczność skóry,
  • niweluje niedoskonałości,
  • redukuje i rozjaśnia plamy pigmentacyjne,
  • wycisza stany zapalne,
  • chroni skórę przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych.

Kwas ferulowy jest pożądany w pielęgnacji skóry ze względu na jego potężne działanie antyoksydacyjne, które neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed stresem oksydacyjnym.
Mocne właściwości przeciwutleniające kwasu ferulowego wspomagają redukcję uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami, przyczyniając się do zdrowszego i młodszego wyglądu.

Kiedy stosować kwas ferulowy?

Kwas ferulowy może być stosowany w zasadzie przy każdym rodzaju skóry – ostrożność należy zachować w przypadku cery wrażliwej, jednak i ona, z reguły dobrze go toleruje. Z jego właściwości z pewnością skorzystają skóry problemowe: trądzikowe, łojotokowe, a także pozbawione elastyczności oraz jędrności.

Kwas ten uznawany jest za bezpieczny i dobrze tolerowany przez skórę. Warto wspomnieć, że jest nie tylko doskonałym antyoksydantem, ale też zwiększa skuteczność pozostałych przeciwutleniaczy, dlatego też bardzo często występuje w towarzystwie witaminy C oraz E. Kwas ferulowy działa synergistycznie z witaminą C i E, zwiększając ich skuteczność w pielęgnacji skóry. To oznacza, że połączenie tych składników może przynieść bardziej widoczne efekty w zakresie rozjaśniania, nawilżania i ochrony skóry.

Kwas ferulowy – zwłaszcza w wyższych stężeniach – nie jest natomiast polecany kobietom w ciąży oraz kobietom karmiącym. Nie należy go również stosować, gdy przeprowadzamy kurację lekami na bazie witaminy A.

Substancja, w odróżnieniu od wielu kwasów, może być stosowana przez cały rok! Ważne jest, aby zachować umiar w stosowaniu kwasu ferulowego. Nie zaleca się stosowania go zbyt często, aby uniknąć podrażnień skóry. Warto zacząć od małych ilości i stopniowo zwiększać dawkę, aby sprawdzić, jak skóra zareaguje na ten składnik.

Kwas ferulowy jest szczególnie korzystny dla osób z oznakami fotostarzenia, nadmierną pigmentacją oraz wrażliwą skórą. Jego synergistyczne działanie z witaminami C i E może przynieść widoczne efekty w walce z oznakami starzenia.

Przy regularnym i umiarkowanym stosowaniu, kwas ferulowy może pomóc w poprawie struktury skóry oraz redukcji widoczności drobnych zmarszczek i plam pigmentacyjnych. Kwas ferulowy stanowi cenny dodatek do rutyny pielęgnacyjnej, przyczyniając się do zdrowszego, promiennego i bardziej młodzieńczego wyglądu skóry.